Revitalizace parku Čtyři Dvory


Již v roce 2014 proběhla revitalizace parku Čtyři Dvory. Z původních kasáren tak vzniklo místo vhodné k odpočinku a relaxaci pro všechny věkové kategorie. 


Park Čtyři Dvory se rozléhá mezi dvěma největšími českobudějovickými sídlišti Vltava a Máj. Původně zde byl prostor kasáren a vojenského cvičiště, které se již řadu let nevyužívalo. Díky projektu revitalizace zde na ploše 28 000 m čtverečních vznikl víceúčelový areál poskytující prostor pro odpočinek i aktivní vyžití. 

V parku Čtyři Dvory se vyřádí všechny věkové kategorie. Park nabízí svým návštěvníkům travnaté plochy, které jsou všude okolo a lákají na piknik nebo relaxaci. Je zde také několik dřevěných a betonových lavic vhodných k odpočinku. Celý areál je tvořen sítí cest pro kondiční běh a procházky. Tato velmi atraktivní rozvojová lokalita umožní aktivní oddech, pohyb i relaxaci. Park je určen pro všechny věkové kategorie obyvatel nejen blízkých sídlišť, ale také celého města a jeho návštěvníků.

Park Čtyři Dvory lze označit za víceúčelový areál na ploše o rozloze 28 000 metrů čtverečních, poskytuje prostor pro odpočinek i aktivní vyžití. V areálu se nachází travnaté plochy, které jsou ideální volbou pro piknik. Dále je zde vybudován bazén z hlazeného betonu a speciální nájezdové rampy, které ocení skateboardisti a bikeři, ale i bruslaři. V parku je myšleno i na nejmenší, houpačky a dětské hřiště jsou samozřejmostí. Park disponuje fit stezkou, která je vystavěná na dřevěné pochozí lávce s prvky pro cvičení. Pro zvídavé návštěvníky je zde vybudována zvuková parabola, která umožní komunikaci šeptem až na několik desítek metrů.

Areál je tvořen sítí cest, které jsou vhodné pro kondiční běh nebo procházky. Mimo stezky jsou travnaté a lesnaté plochy, které jsou jedinečné tím, že zde zůstala řada původních náletových dřevin. Vzhledem ke geologickým podmínkám území s jílovitou půdou, která značně omezuje vývoj nové výsadby dřevin, byl jako vůdčí koncept práce s vegetací zvolen princip řízené sukcese. Radou přispěli i přírodovědci z Jihočeské univerzity, zejména ohledně údržby travnatých ploch a stávajících i nově vysazených listnatých stromů. Park je navržen jako nástup do krajiny, do níž se návštěvník postupně vnoří.

Návštěvníci jistě ocení i nezbytné sociální zázemí, možnost posezení na odpočinkových lavičkách nebo přímo v kavárně, která nabízí domácí zákusky nebo dorty. K tomu si můžete dopřát výbornou kávu, během letních měsíců se můžete osvěžit i točeným pivem nebo ciderem. Studna s mlýnkem a vodními cestami nabízí příjemné osvěžení během letních dní a v zimních měsících vznikne příjemné přírodní kluziště.

Název parku 4 Dvory symbolizuje i rozvržení jeho vnitřního prostoru, kde hvězdice parkových cest vymezuje čtyři hlavní části, přičemž každá je něčím odlišná.

"Uprostřed dvou velkých sídlišť se podařilo zbudovat plnohodnotný prostor pro rekreaci všech věkových skupin. Zároveň zde našly uplatnění některé prvky pro vyžití mladých lidí, s nimiž se původně uvažovalo pro Stromovku. Zbudování této rozsáhlé oázy klidu s podněty pro zdravý pohyb přišlo s přispěním EU na zhruba 30 milionů korun. Občanům města dává zapomenout, že ještě před pár lety tu stálo množství zchátralých vojenských budov a projížděly tanky. Pro nás, kteří jsme přeměnu vojenského prostoru v městský park prosazovali, bude největší odměnou, pakliže co nejvíce lidí nejen z blízkého okolí přijme nový pak 4 Dvory za svůj," dodává Thoma.

Park Čtyři Dvory se stal velmi atraktivní a vyhledávanou lokalitou nejen mezi obyvateli sídlišť, ale i celých Budějovic. díky příjezdovým cestám a parkovištím sem mohou dojíždět obyvatelé i z širšího okolí. Projekt byl podpořený z ROP Jihozápad.


  • Vítězný návrh podoby Parku Čtyři Dvory - celý článek a vizualizace zde.